Prohnilí (2022)

Můj první podcastový projekt. V Seznam Zprávách jsme natočili devítidílnou sérii Prohnilí. Podcast mapuje deset let mé investigativní práce v podsvětí tuzemské politiky a je tedy založen na knihách Superguru Bárta, Boss Babiš, Rudý Zeman a Babišovo Palermo I a II. Začíná vstupem Věcí veřejných na českou politickou scénu a vrcholí odhalováním korupčního podhoubí hnutí ANO Andreje Babiše. Říkám, že s Vítem Bártou započala ve vysoké politice taková divná desetiletka.
Pokud neexistuje veřejná kontrola, svobodná média a demokratické strany s fungujícím očistným procesem, bude politika plná prohnilých.
„Ne všichni politici jsou prohnilí. Jen se občas stane, že ti větší zlouni mají ostřejší lokty"

Rudý prezident (2022)
Volná adaptace mé knihy Rudý Zeman, opět – jako v případě Bosse Babiše – v podání satirického Divadla RePublika.

Polosvět (2022)
K dokumentárnímu seriálu České televize Polosvět o devadesátých letech, mafii a korupci v české politice jsem napsal námět, ale také jsem v něm i účinkoval. V Polosvětě dále vystupují například vyšetřovatelé vraždy Františka Mrázka. V průběhu ledna a února roku 2022 si dokument v průměru nenechalo ujít přes půl milionu diváků. Souběžně se vysílal hraný seriál s názvem Devadesátky o kauze Orlických vrahů, které se jeden díl Polosvěta také věnuje. V seriálu můžete dále vidět osud Antonína Běly, Ivana Jonáka nebo Davida Berdycha. Unikátní svědectví získali tvůrci např. od syna Antonína Běly Jaroslava, a to přímo z vězeňské cely.

ČAUČESKU (2021)
V roce 2021 vznikl unikátní projekt s Tomášem Klusem. K jeho politicky laděným písním v albu ČAUČESKU jsem namluvil několik komentářů o tématech, které Česko pálí – například střet zájmů... a doplňuji tak jeho nahrávky. Deska je skvělým vkladem do debaty kritického myšlení ve společnosti. Mimochodem – v životě by mě nenapadlo, že bych se kdy nachomýtl do hudební branže.

Boss Babiš (2020)
Satirická dramatizace mé knihy Boss Babiš, kterou nastudovalo Divadlo RePublika v roce 2020. Celých 110 minut sledujete byznysový a politický vzestup všehoschopného Andreje Babiše a svým způsobem i “pád” v úsudku části voličů. Všech sedm herců si během představení “střihli” Babišovu roli, a to včetně obou žen. Oceňuji, že scenáristé Jan Nosek Novák a Honza Julínek nedohnali komedii do nějakých sci-fi rozměrů. Stejně jako tvůrci hry, kteří do děje občas přidají novou scénu z aktuálního dění kolem premiéra, i já zareagoval knihami Babišovo Palermo I. a II.
Gangster KA – Afričan (2015)

Film zachycuje útěk Radovana Krejčíře poté, co ho odsoudí za tunelování státního podniku Čepro a také za plánování vraždy celníka. Mimo jiné zde najdete památkou komickou scénu policejní razie v Krejčířově vile, ze které jim dokázal tento zločinec poměrně jednoduše utéct. Od režiséra Jana Pachla jsem dostal důvěru pro roli novináře, který od policisty (hrál ho Filip Čapka) v rychlosti přebírá dokumenty o Káčkovi. Je nutno si záběr zastavit, vzít lupu a hodně přibližovat. V titulcích filmu mě jako herce nenajdete, jsem v tomto ohledu skromný. Nicméně jsem filmu dodal námět svou trilogií Gangster Ka a podílel se na scénáři. Většina scén se natáčela na Kanárských ostrovech, která věrně přiblížila skutečná místa pobytu Krejčíře na Seychelách a v Jihoafrické republice. Pokud byste chtěli vědět, jaká je realita a fikce použitá ve filmech, doporučuji publikaci Gangster KA Afričan – Film vs. realita, kterou jsem právě pro tyto účely napsal a vydal v roce 2015.

Gangster KA (2015)
Film inspirovaný realitou, kterou popisuji v prvních dvou dílech trilogie Padrino Krejčíř s podtituly Gangster a Žralok. Snímek ilustruje mechanismus organizovaného zločinu v českém prostředí a příběh zločince, který zasáhl do života společnosti, ovlivnil vysokou politiku a vyvolal řadu skandálů, kvůli kterým padl i policejní prezident. Hlavního představitele ztvárnil Hynek Čermák, jeho manželku pak Vlastina Svátková. „Varování ministerstva: Peníze jsou silně návykové,“ napsali filmoví tvůrci na plakáty. Na tento film navazuje snímek s podtitulem Afričan.

Příběh kmotra (2013)
Podle knižní předlohy trilogie Kmotr Mrázek byl natočen film Petra Nikolaeva Příběh kmotra (2013). Snímek mapuje nejzáhadnější vraždu v českém podsvětí, kdy byl zabit kmotr František Mrázek. Mrázek za socialismu získal první kapitál jako obyčejný vekslák. Po listopadu 1989 se z něj stal podnikatel, lobbista, milionář a přítel celé řady vlivných politiků, státních zástupců a policistů. A taky nositel kompromitujících materiálů, jimiž údajně kdekoho vydíral. Skončil neslavně. Ve středu 25. ledna 2006 ho zastřelil nájemný vrah. Mrázka alias Vedrala ztvárnil Ondřej Vetchý. Hlavního vyšetřovatele Cajthamla Lukáš Vaculík.

Mafie v Praze (2011)
Kniha Michala Viewegha Mafie v Praze, na které jsem se podílel jako autor námětu a zápletek. Děj je zasazen do skutečného světa „pražské politiky“ a přibližuje éru, kdy v Česku vládly tzv. modří kmotři (političtí podnikatelé) napojení zejména na ODS. Mafie v Praze hodně vycházela ze zápletek mé knihy Superguru Bárta. Michal Viewegh použil v knize i roli novináře jménem Saša, který v novinách investigativně pátrá po politické korupci. Předlohou pro tuto postavu jsem se stal já a moje práce v investigativním oddělení deníku MF DNES.